Monday, November 3

Lt. John Shepherd

SHEPHERD.
Acasta Lieutenant under Capt. Kerr, 10 July 1813 - July 1815.

John Shepherd (b) entered the Navy, 20 Aug. 1805, as Fst.-cl. Vol., on board the Addacious 74, Capt. John Lawford, with whom he continued employed in the Channel in the Impetdeux 74 until Oct. 1806. Between Feb. 1807 and Sept. 1811 he served off Eochefort and on the coast of Ireland, as Midshipman and Master's Mate, in the Eurydice, Druid, and Endimion frigates, all commanded by Capt. Sir Wm. Bolton. He then joined the Recruit sloop, Capt. Humphrey Fleming Senhouse, and Africa 64, flag-ship of Vice-Admiral Herbert Sawyer, both on the Halifax station; where he was made Lieutenant, 2 Feb. 1813, into the Spartan 38, Capt. Edw. Pelham Brenton, and transferred, 10 July following, to the Acasta 40, Capt. Alex. Robt. Kerr. He left that ship in July, 1815 ; was next, in April, 1823, and Aug. 1825, appointed to the Rifleman 18, Capt. Jas. Montagu, and Druid 46, Capt. Sam. Chambers, on the North American and Jamaica stations ; attained the rank of Commander 28 Aug. 1828 ; was nominated, 30 March, 1829, and (after eight months of half-pay) 7 April, 1831, Second-Captain of the Bauham 50, bearing the flag of Hon. Chas. Elphinstone Fleeming in the West Indies, and Donegal 78, Capts. John Dick and Arthur Fanshawe, on the Mediterranean and Lisbon stations, where he served until Aug. 1833; and from 4 April, 1837, until posted, 26 Oct. 1840, commanded the Sparrowhawk 16,'on the coast of North America and at the Cape of Good Hope. From 14 May until 7 Oct. 1846 he ofiiciated as Captain, pro tern,, of the St. Vincent 120, bearing the broad pendant of Sir Fras. Aug. Collier in the Channel ; and since 4 Dec. 1847 he has been in command of the Inconstant 36, on the south-east coast of America.

Source: A NAVAL BIOGRAPHICAL DICTIONARY: COMPRISING THE LIFE AND SERVICES OF EVERY LIVING OFFICER IN HER MAJESTY'S NAVY, FROM THE RANK OF ADMIRAL OF THE FLEET TO THAT OF LIEUTENANT, INCLUSIVE. Compiled from Authentic and Family Documents. BY WILLIAM E. O'BYRNE, ESQ.
LONDON: JOHN MURRAY, ALBEMARLE STREET, PUBLISHER TO THE ADMIRALTY. 1849.

No comments:

Post a Comment